V poslední době sleduji více a více žen, které jsou zaměřeny na výkon, nebo naopak nejsou sebevědomé. I já jednou z nich byla a nikdy jsem nebyla schopná se vidět jinak. Pořád jsem bojovala, jak se říká s „větrnými mlýny“, abych někomu dokázala, že na to mám. Svou cenu jsem hledala v tom, že splním očekávání a cíle ostatních. Během této doby jsem ztratila sama sebe, neměla jsem žádné sebevědomí, nebyla jsem schopná vidět sebe jako ženu a neustále jsem bojovala s muži. Věděla jsem, že se to musí změnit, protože to nejdůležitější je „mít rád sám sebe“. Když nemáme rádi sami sebe, nemůže mít rádi ani ostatní. V tom okamžiku nastala změna, kdy jsem začala být přirozená a poznala jsem Lucii, která mi poskytla rozhovor na toto téma. Tím bych ji ráda poděkovala za příjemné setkání, které mě utvrdilo v tom, že vše je možné, pokud se přijmeme.
Ahoj Lucie, mohla bys nám říci, kde je dobré začít se sebepoznáním?
Ahoj Terko, začít můžeme kdekoliv. Důležité je začít tam, kam nás táhne naše srdce. Pokud je to například tanec, tak tančit, protože je to nástroj k našemu sebepoznání, kdy si uvědomujeme sami sebe a soustředíme se na svoje bytí. Můžeme se protancovat životem, protože naše tělo je náš chrám, který je uzpůsoben k pohybu a je to součást naší lidské přirozenosti. Hlavní je, dělat cokoliv, kde se díváme sami na sebe. Dobrým zrcadlem jsou naše partnerské vztahy, kde se odráží naše osobnost.
Pokud se zaměříme na ženské sebepoznání, jak ženy mohou ovlivnit své sebepoznání? Jak se projevuje nepropojení s ženskou energií?
K ženskému spojení dochází, pokud vládne harmonie ženské a mužské energie. Už od dětství jsme naprogramované na mužské principy, které nejsou vyzrálé a vědomé. Mezi ně patří manipulace, nesvoboda, utlačování, násilí a neprojevení emocí, protože kluci přece nebrečí a holky taky ne! Musíš být silná a neukazovat své emoce. Když se vrátíme zpátky k ženám, tak se snažíme stále něco dokazovat – že máme cenu, že jsme lepší jak muži a že ukazujeme výsledky a máme velký výkon. Bohužel toto potlačení způsobuje mnoho změn. Když přichází menstruace, tak naše tělo nás volá, abychom se navrátily do ženské přirozenosti v bolestech, takže ženy nakonec prožívají bolestivou menstruaci, onemocnění pánve, onemocnění dělohy a děložních stěn, záněty, různé formy rakovin, nebo i rakovinu prsu. Některé ženy netuší, že v jejich prsou je velká síla, která dokáže předčít mozkovou inteligenci, nedokáží na sebe sáhnout, poznat své tělo. Prsa nejsou jenom k uspokojení mužských potřeb. Tyto ženy nakonec jsou potlačené vulkány nebo hromádky neštěstí, které tuto energii přenáší na ostatní. Pokud se chceme změnit, musíme udělat rozhodnutí a jít si za tím. Ano, je první krok k sebelásce. Je jasné, že v naší kultuře, jsou změny nevítané a nepohodlné, ale změna ženy je stejná jako změny v přírodě – čtyři roční období, změna stromů, květů, kdy jsme v každém momentu nové ve všech úrovních. Někdy to trvá déle, někdy ne, ale naše tělo je v neustálé změně, kterou můžeme pozorovat například na menstruaci.
Probíhají také různé rituály sebepřijetí, jelikož jsme některé důležité okamžiky nepřijaly vědomě. Tyto rituály nám pomohou situace zažít znovu a přemazat starou zkušenost. Oslavit naše ženství od brzkého věku, být přijaty mezi ženský kruh, nechat se informačně zasvětit už jako malé slečny, poznat co to je, jaké máme schopnosti, co je možné dělat s menstruací. Například některé ženy neviděly ani svoji vagínu, nesáhly si na ni, tak opět – jak může někdo jiný? Žena musí vědět, že její tělo je jejím majetkem, vědět co chce a nechce v sexu, jakým způsobem přistupovat k sexualitě a vůbec to, že je možné si s partnerem říci, co chceme a kde jsou hranice. Musíme poznat, že sexuální spojení je potěšení pro oba, nejen pro muže. A teď máme tu šanci, protože je zde velké volání po rovnosti a propojení ve vnitřní jednotu, které se musí projevit první, jelikož se pak tyto změny reflektují do vnějšího světa. V minulosti jsme šli z jednoho extrému – matriarchátu do druhého. Teď je čas na změnu, kterou mohou prožívat i muži, ale jiným způsobem.
Jak se díváš na sebepoznání a partnerské vztahy?
Partnerské vztahy, ať je to muž/muž, žena/žena, žena/muž sdílejí celé informační pole. Pokud nemají sebepoznání, nastávají projekce. Můj učitel mi řekl – „Pokud ukážeme jedním prstem na někoho – TY!, tak hned ukazuje třemi prsty na sebe“. Důležitá je komunikace, nesmíme dělat unáhlené emoční projevy, protože to pak bolí. Naší přirozeností je spojení se sebou i s ostatními. Zde se využívají procesy, které volají našeho Ducha zpátky.
Jak vnímáš feministky?
V minulosti to byl určitě fenomén. Vnímám to tak, že nic není dobře ani špatně, je to určitá součást vývoje, kdy jdeme z extrému do extrému, abychom mohli najít střed bytí. Důležité je, že každý si najde to, co v tom potřebuje vidět.
Lucii bych chtěla moc poděkovat za rozhovor, který byl opravdu plný informací. Lucie je spolumajitelka firmy Vitalvibe, raw food šéfkuchařka, terapeutka a lektorka jógy, která žije na ostrově Bali. Lucie dělá různé terapeutické a raw food kurzy, jak na Bali, tak i u nás v České republice. Aktuálně si založila svou webovou stránku http://lucieaujeska.com, kde bude sdílet všechny potřebné informace.
[…] Nejsem si jistá, jak moc jste vnímaví, a proto tomu přikládám pouze takový „citát“ od Lucie. „Tvé tělo je jen tvé, je to tvůj pozemek a to jak se na něm někdo bude chovat, určuješ […]